A keresőfelület segítségével különböző formai tulajdonságoknak megfelelő versekre lehet keresni az ELTE Verskorpuszban, amely 53 kanonikus magyar költő összes versét tartalmazza. A Rímképlet mezőben a hagyományos módon, a magyar ábécé nem ékezetes betűivel adhatjuk meg a versszakok rímképletét (pl. abaa, aabbcc). A keresés csak akkor ad találatot, ha a betűket az ábécébeli sorrendjükben használjuk. Amennyiben több versszak rímképletére szeretnénk keresni, a versszakhatárokat szóközzel kell jelölni, az új versszakoknál pedig mindig elölről, azaz az a betűtől kell kezdeni a sorok jelölését (pl. aaba aabcc). A Szótagminta mezőben a sorok szótagjainak a száma adható meg. A szótagszámokat kötőjellel kell egymástól elválasztani (pl. 9-11-9-9). Amennyiben több versszak szótagmintájára szeretnénk keresni, a versszakhatárokat itt is szóközzel kell jelezni (pl. 9-11-9-9 9-9-11-11-12-12). Ha rímképletet és szótagmintát is megadunk, akkor azokat a program ugyanazon versszakokra vonatkozóként értelmezi. Amennyiben a két keresőkifejezés nem feleltethető meg egymásnak (több sor/versszak szerepel az egyikben, mint a másikban), nem fogunk találatot kapni. A Rímképlet és szótagminta fedése legördülő listában választhatjuk ki, hogy a keresés során a program a megadott rímképletet és/vagy szótagmintát milyen hatókörrel értelmezze. A strófa opció kiválasztása esetén megkapjuk az összes olyan verset, amelyben van olyan versszak vagy versszaksorozat, amely megfelel a keresőkifejezésben megadott versszak vagy versszaksorozat rímképletének és/vagy szótagmintájának. Az ugyanaz a strófa végig opció kiválasztásakor csak egy versszakot adhatunk meg a rímképlet és szótagminta mezőkben, a keresés eredményeként pedig azokat a verseket kapjuk meg, amelyeknek az összes versszaka megfelel a megadott rímképletnek és/vagy szótagmintának. A teljes vers lehetőség kiválasztása esetén csak azokat a verseket kapjuk meg, amelyek a megadott rímképletre és/vagy szótagmintára teljesen ráillenek.
Az Időmértékes metrum legördülő listájának a különböző opcióival kereshetünk az időmértékes, illetve a nem időmértékes versekre, valamint az időmértékes kategórián belül a jambikus, a trochaikus, a daktilikus és az anapesztikus metrumú versekre. A Szabályossági küszöb egy 0 és 1 közötti érték, amely a versben megvalósuló időmértékes metrum szabályosságára vonatkozik. Minél magasabbra állítjuk ezt a küszöbértéket, az időmértékes metrumot annál szabályosabban megvalósító versekre szűkítjük a keresést. A 0,5-ös alapértelmezett érték elfogadható eredményeket ad. Az Ütemhangsúlyos metrum legördülő listájában az ütemhangsúlyos versekre kereshetünk, az Ütemosztás mezőben pedig szűkíthetjük a keresést egy adott típusú ütemosztásra. Az ütemek szótagszámát kötőjellel kell elválasztani egymástól, egy ütem maximum hat szótagos lehet. Az Ütemosztás mezőben két típusú ütemhangsúlyos metrumra kereshetünk: 1. a vers összes sora ugyanazt az ütemosztást követi (pl. 6-6, 4-4-2), 2. a versszakok páratlan és páros sorai eltérő ütemosztást követnek. Ez utóbbi esetben a páratlan és páros sorokat jelölő ütemosztást szóközzel kell elválasztani (pl. 6-6 4-4-2). Az időmértékes és ütemhangsúlyos metrum funkciókat egyszerre használva megkaphatjuk a szimultán verseket. A Maximális szószám értékével szűrhetjük a verseket terjedelmi alapon.
A keresés eredményeként megkapjuk a megadott formai tulajdonságoknak megfelelő versek szerzőjét, címét, ELTE Verskorpuszbeli azonosítóját, valamint a formai jellemzőket. A vers azonosítójára rákattintva megnyithatjuk a verset a verskorpusz felületén, ahol további automatikusan felismertetett jellemzők is szerepelnek. A kezdőoldalon szereplő Letölt gombra kattintva, illetve a találatokat megjelenítő oldal alján lévő nyílra kattintva a keresési feltételeknek megfelelő találatokat TSV-formátumban lementhetjük a gépünkre. A TSV-fájl bármilyen táblázatkezelő programban megnyitható. A Statisztika gombra kattintva szerzőnként kilistázhatjuk a keresési feltételeknek megfelelő versek számát és arányát a szerző összes verséhez képest. A táblázat fejlécére kattintva a táblázatot az adott oszlopban lévő adatok alapján rendezhetjük.
A Versformakereső létrehozását és működését az alábbi cikk mutatja be részletesebben. Ha kutatásához használja az eszközt, kérjük, erre hivatkozzon.
Horváth Péter 2024. A kanonikus magyar költészet versformakeresője. In: Tick József – Kokas Károly – Holl András (szerk.): Az oktatás, a kutatás és a közgyűjtemények digitális transzformációja felsőfokon. Networkshop 2024: 33. Országos Informatikai Konferencia. Budapest: HUNGARNET Egyesület. 96–104. https://real.mtak.hu/212363/
Az ELTE Verskorpusz az annotált grammatikai és poétikai jellemzőkkel letölthető innen. A korpusz létrehozásának a lépéseit ez a cikk mutatja be részletesen.
A versek metrumának és a megvalósított metrum szabályossági pontszámának az automatikus meghatározását végző algoritmus részletes leírását lásd ebben a tanulmányban. A versszakok rímképletét felismerő algoritmus részletes leírását pedig lásd ebben a cikkben.
A keresőeszközt Horváth Péter készítette az ELTE BTK Digitális Bölcsészet Tanszékén.